Miért vált szükségessé a templom felújítása?
Az épületet Sztehlo Ottó műépítész tervezte neogótikus stílusban. A tervek 1890-ben készültek a templomot azonban csak 1895. június 9-én avatták fel.
A templomon többször végeztek javítási munkákat:
1926-ban a toronyrészt javították és a kakast cserélték ki. 1954-ben új fali lámpákat szereltek fel és az egész templomot újrafestették, ekkor kerültek bibliai feliratok és emblémák a belső falakra. 1980-ban bevezették a gázfűtést, az egykori irattárat kazánná alakították. Ekkor kerültek a szószék melletti mellékhajók falára a légfűtés csatornáit takaró faburkolatok. 1994-ben, a 100 éves évforduló előtt, belső felújítás történt, a falakat ismét tiszta fehérre meszelték, új kőpadló készült. Az épület stílusában épült régi kerítést az eredeti kovácsoltvas kerítésmezők és fedkövek felhasználásával 2010-ben építette újjá a gyülekezet. A templom 2012-ben műemléki védettséget kapott.
Az épület kora ellenére tartószerkezeti szempontból jó állapotban van. A főbb szerkezeti elemek állékonyak, jelentős épületmozgás nem tapasztalható. Az 1994-es felújítás óta az épület állaga azonban jelentősen romlott. A homlokzati klinker-burkolat, a kő- és műkő elemek több helyen szétfagytak, a mészhabarcs fúgázóanyag elporladt, emiatt az épület a homlokzat felől számos helyen beázik. A külső kő díszek és a belső vakolatmezők omlásveszélye miatt a homlokzat felújítása sürgetővé vált. A tetőhéjalás, de legfőképp a bádogos munkák is felújításra szorulnak, bár itt akut életveszély és súlyos károsodás nem áll fenn. Ezen túl a gépészet és az elektromos rendszer elavult, cseréje indokolt.
Felújítási javaslatok, ütemezés:
- Homlokzati felújítás. Állványépítés. Klinkertégla burkolat javítása, fúgázása, impregnálása, idomtéglák cseréje, javítása, kő elemek és díszek újrafaragása, fal menti bádogosmunkák, nyílászárók javítása, külső körüljáró újjáépítése.
- Tetőfelújítás. Azbesztpala teljes, alátétdeszkázat részleges cseréje, rézlemezfedés javítása, ereszek és csatornák cseréje, vápák, szegélyek, hajlatok újrabádogozása, ácsszerkezet javítása, láng-, és gombamentesítése, villámvédelem bontása, visszaépítése.
- Belső felújítás. Állványozás, vakolatjavítás, vakolatdíszek javítása, új belső falfestés, mázolás. Beépített bútorok berendezések javítása, kiegészítése.
- Épületvillamosság felújítása. Belső kábelezés cseréje, elosztók cseréje, tűzjelző, kamera kiépítése, lámpatestek, harangautomatika felújítása.
- Épületgépészet felújítása. Légfűtés és szellőztetés újjáépítése, kazáncsere, kémény bontása.
A felsorolt munkálatok egymástól többé-kevésbé függetlenül elvégezhetők, de az egy pont alatt szereplő munkák összefüggenek, azokat célszerű egy ütemben elvégezni. A sorrendet a fontosság szerint állítottuk fel, de az ütemezést ésszerűségi szempontok is befolyásolják. Például nem érdemes addig a belső felújításokat elvégezni, amíg a homlokzati beázásokat nem orvosoljuk, vagy nem készülnek el a villamos felújítások. Igény esetén a sorrend módosítható, a munkák tovább bonthatók, vagy össze is vonhatók.
A fenti munkálatokhoz az engedélyezési szintű tervek szakértői véleményekkel és költségvetéssel együtt elkészültek. Az engedélyeztetés és a kiviteli tervezés akkor válik aktuálissá, ha a felújításhoz szükséges keret legalább részben rendelkezésre áll.
Szolnok, 2018. január
Álmosdi Árpád
építész