Cursillo
Ennek a spanyol eredetű szónak a jelentése kurzus, tanfolyam, s egy rövid , 3 napos keresztyénségről szóló tanfolyamot takar, amit alapvetően laikusok, tehát nem lelkészek tartanak. A cursillo az 1940-es években a polgárháború viharaiban megtépázott, katolikus Spanyolországból indult el a kiüresedett hitélet és lelkiség megújításáért.
Az első „számozott” cursillot 1949-ben tartották, s azóta az egész világon elterjedt tanfolyamokon 20 millió katolikus vett részt. Magyarországon Gál Jenő atya, verbita szerzetes a cursillo „atyja”, aki 1989-ben szervezett először cursillot kanadai magyarok részvételével Szombathelyen. A hazai református cursillo még fiatal múltra tekinthet vissza: 2005 őszén tartották az első alkalmat a Kecskemét melletti Emmaus-Házban , de azóta a helyszínek évről évre bővülnek: Monoszló, Berekfürdő, Mályi, Terény. Utóbbi az ifjúsági alkalom helyszíne.
A magyarországi testvérek kitartó szervezésének és az Úr védnökségének köszönhetően 2008-tól Erdélyben, 2011-től pedig Kárpátalján és a Felvidéken is elindultak a tanfpolyamok. A cursillo nyitott mindenki előtt, átjárható a felekezetek között, de nem ökumenikus.
Célja, hogy mindenki megtalálja saját testvéri közösségét, gyülekezetét, szolgálatát. Bátran ajánljuk idősebb testvéreinknek is, mert felső korhatár nincs!
Mi történik a 3 nap alatt?
Mi, „cursillisták” (akik, már elvégezték a kurzust) azt mondjuk, ezt elmesélni nem lehet, ezt át kell élni. Egy beszélgetés során elhangzott a kérdés: próbáljuk egy szóval megfogalmazni, mi a cursillo. Ilyen válaszok érkeztek: „elcsendesedés”, „öröm”, „hazatérés”. Talán a legjobb megfogalmazás a „találkozás”: találkozás önmagunkkal, találkozás Istennel és találkozás a testvérekkel. A hitről, keresztyénségről szóló előadások olyan személyes bizonyságtételekkel megerősítve hangzanak el, melyek valóban „színessé”, egyedivé teszik az élményt ( erre utal a színes halacska jelképe), s a témák feldolgozását kiscsoportos beszélgetések segítik.
2010 augusztusban a helyi cursillistákból megalakult cursillos kiscsoportunk a kapcsolattartás mellett azt a célt tűzte ki, hogy minél több gyülekezeti testvérünket jutasson el az alkalmakra. Hiszen az Úr nem kevesebbett bízott ránk: „…menjetek el szerte az egész világba, hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek” Mk 16,15 Soli Deo Gloria!
Dr. Telek Judit