Oldal kiválasztása

HIRDETÉSEK

Ifjúsági csoportunk közösségi szemlélete és missziói terve

Bevezetés:

A Szolnoki Refifi egy keresztyén ifjúsági kör, ahol az Istennel való kapcsolat áll a középpontban. Ez egy olyan hely, ahol a tagok egymást segítik a hitbeli és személyiségbeli fejlődésben, együtt keresik Istent és egymást. Együtt jobban megismerjük Istent és megerősítjük a vele való kapcsolatunkat. Reméljük, hogy az ez a közösség egy biztonságos hely lehet, ahol önmagunk lehetünk, ahol nyitottak lehetünk és sebezhetőek és ahol egymástól tudunk tanulni. Ez egy olyan hely, ahol a tagok fejlődhetnek, kibontakozhatnak és élvezhetik a társaságot. Ahol igazi barátságok épülhetnek.

Ennek alapján összeállítottuk a mi közös szemléletünket és az arra épülő missziói tervünket, aminek alapján ebben az évben a közösséget szeretnénk irányítani, mint Végh-Dergez elnökség. 

 

Szemlélet:

“Ti vagytok a föld sója. Ha pedig a só megízetlenül, mivel lehetne ízét visszaadni? Semmire sem való már, csak arra, hogy kidobják, és eltapossák az emberek.”  /Máté 5, 13. 

Annyira mindenki ért a főzéshez, hogy tudja, hogy a só elengedhetetlen kelléke bármelyik ételnek, legyen az sós vagy akár édes. Mindenbe kell legalább egy csipet só. Jézus szerint pedig mi vagyunk a föld sója ezzel nem mást akar mondani, mint hogy szükség van ránk ahhoz, hogy a Föld egy olyan fazék pörkölt legyen, ami kedves az Úrnak. 

Missziói terv: 

Ezt a gyakorlatban persze így nehéz elképzelni, természetesen nem arra kell gondolni, hogy már ugrunk is a fazékba, hogy örömet szerezzünk Istennek. A missziói tervünket három pillérre alapozzuk: 

 

  1. A forrás 

Honnan kapja a só az ízét? Ezt a kérdéskört a fent említett ige nem járja körbe, de szerintünk fontos megemlíteni, hogy minden jónak a forrása ezen a földön a Teremtő. Ahogy az egész Földet állatokkal, növényekkel, emberekkel együtt Ő teremtette, úgy a mi analógiánk alapján Ő teremtette a pörköltet, a fűszereket (tehát a SÓ-t is) sőt még a fazekat is, ahol a fűszerezésre alkalmat ad. Amit ezzel szeretnénk mondani az az, hogy ez alapján amíg az ember (a só) kapcsolatban marad íze forrásával, addig és csak addig képes elvégezni azt a munkát amire teremtve lett, hiszen ha a só nem tudja milyen ízűre is tervezte eredetileg a Teremtő, hogyan ízesíthetné be az őt körülvevő forrongó pörköltet mással mint azzal a keserű ízzel ami magától benne fortyog? 

 

Hogy hogyan szeretnénk mi ezt a kapcsolatot elősegíteni a gyakorlatban? 

Beszélgetős ifi-alkalmakkal: Ahol Isten dolgait tanulmányozzuk és beszélgetünk az Ő véleményéről különböző minket is érintő dolgokkal kapcsolatban, hogy megtudjuk együtt, hogy milyen is az a sós íz amit Isten szeretne kihozni belőlünk

Dicsőítő estekkel: Hogy közel kerüljünk Isten kifogyhatatlan sóbányájának illatához, ahhoz a szeretethez, ami minden jónak a forrása. 

Tematikus előadásokkal: Ahogy egy kiemelt fontos témát tanulmányozunk egy hozzáértő ember társaságában

Csendes hétvégékkel: Ahol még közelebb kerülünk Isten szeretetéhez egy egész hétvégén keresztül más TeSó-k társaságában

Közös bibliaolvasó tervvel: Október elején elkezdtünk egy csapattal az ifiből egy olvasási tervet, amivel, ha ügyesen követjük egy év alatt végig olvassuk a bibliát különösen figyelve egy kérdésre: Mit mond a biblia Istenről, mit mond Isten magáról és mit mondanak az emberek Istenről? összefoglalva: Milyen Isten?

Személyes beszélgetésekkel: Ahol egészen testközeli, de személyes kérdéseket vitathatunk meg olyanokkal, akiknek talán több élettapasztalatuk van bizonyos dolgokról és akikkel együtt imádkozhatunk olyan dolgokért, amik minket éppen közelről érintenek, hogy megismerjük Isten tervét az életünkre nézve.

 

  1. Molekuláris összetétel

Természetesen nem vagyunk egyformák. Érdemes odafigyelni arra, hogy Jézus nem azt mondja, hogy ti vagytok a föld sói, hanem a föld sója, egyes számban. Ez a SÓ amiről beszél kicsi nátrium és klór atomokból áll össze egy nagy NaCl- molekulává ami bármilyen nagy fazék pörköltet képes ízletessé tenni:) Viszont ha a nátrium és klór atomok között nem alakul ki az ionos kötés és mégis belekerül a pörköltbe a nátriumból a hidrogénnel reagálva nátrium-hidroxid (lúgkő, marónátron – NaOH) keletkezik, égés vagy erősebb esetben robbanás kíséretében. A klór esetében a klór reagál a víz hidrogénjével és azzal közös erővel sósavat (HCl) alkot. Bármelyik eset is történik egyikünk sem enné meg szívesen a végeredményt, mondanom sem kell mindkettő végeredmény erősen mérgező, már csak megszagolva is meglehetősen egészségtelen. Amit nekünk ez ellen a káros végkifejlet ellen tennünk lehet és kell, hogy jól érezzük magunkat együtt és eljárunk a közösségbe ide szánjuk az időnket és energiáinkat, hogy minél több nátrium és klór atomot be tudjunk építeni a mi nagy nagy SÓ molekulánkba.  

 

Mit vállalunk mi, mint elnökség, hogy ez az ionos kötés ne szakadjon fel? 

Ifi adventures: Külső szervezésű közös programok szervezését (lézerharc, airsoft, gokart, szabadulószoba, stb.) amikkel erősítjük a csapat összetartását a csapatmunkát és közös élményeket és belső poénokat gyűjtünk. 

TimeToTravel – közös túra, ahol a kitartásunk és erőnlétünk feszegetésével, egymás szenvedését és folytonos panaszkodását hallgatva kerülünk közelebb egymáshoz.

Társasest – Ahol itthon jókedvű társasjátékozás közben ismerjük meg jobban egymás vesztés-tűrőképességét, versenyszellemét és kerülünk egyre közelebb ahhoz, hogy legyen egy képünk arról ki is ez a nátrium mellettünk és miből áll össze:)

Ti vagytok a föld Show-ja – a tábor után szabadon további egész estés vetélkedők 

De jó együtt (l)enni – közös estebédek, főzéssel és finom kajákkal, mert jó együtt (l)enni! 

 

  1. A fazék

Mi lesz, ha bekerülünk a fazékba? Mert hát a só jó és szép és ha még íze is van akkor még hasznos is, de persze semmit nem ér amíg csak a kecske nyalja. Tehát elkerülhetetlen, hogy egyszer megtegyük azt a lépést, hogy merjünk fejest ugrani egy jó pörköltbe, ha igazán hasznosak akarunk lenni. Vannak ebben is persze fokozatok. Van, amikor még a szakács csak az először a fazékba kerülő hagymát sózza elő, amikor a nagy vízmennyiség bekerül mellé kerül a nagy adag ízesítés aztán később minden hozzáadott dolog után kicsit után sóz és a legvégén már csak a kóstolás után dob még bele egy kis sót ha még elbírja. Ezzel azt akarom mondani, hogy az evangelizációnak is vannak fokozatai.  Eddigi tapasztalatom szerint, ha az ember az ‘evangelizáció’ szót meghallja kétféle reakciót válthat azonnal ki belőle: vagy nem tudja mit jelent, ami a jobbik eset, vagy azonnal összerándul a gyomra és elbújik gondolatban a kis biztonságos barlangjába, ahol nem kell emberekhez szólni. Viszont ezzel a fenti analógiával szeretnénk mindenkit felszabadítani, hogy a kívülállók megszólítása nem kell, hogy feltétlenül viszontagságos és kiszolgáltatott aktivitás legyen, hanem lehet egy olyan alacsony küszöbös verziója is, amikor az ember még csak a kezdeti hagyma sózásban vesz részt, amit tavaly is csináltunk a 72 óra keretében, amikor saját készítésű igés kártyákat dobáltunk emberek postaládáiba, vagy utó-ízesítés, mint a szolgálat egy nagy gyülekezeti alkalmon, ahol az emberek ugyan már ismerik Istent, mégis valljuk be néha szükségük van egy kis sózásra. 

Hol szeretnénk teret adni a pörkölt-bungee jumpingra? 

Elő-sózás: Tavaly részt vettünk, egy csapattal a 72 óra szombati akcióján, ami idén sajnos az idő szűke miatt nem sikerült. Ehelyett tervezünk szervezni magunk között egy hasonló akciót mint ennek keretein belül tavaly, amikor is saját kézzel készített igés kártyákat dobtunk be postaládákba. Ennek keretei között célunk, hogy elő sózzuk az emberek szívét felkészítve őket egy esetleges következő lelki ’behatásra’

Folyamatos hívogatás: fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy közösségünk kapui az egész év folyamán nyitva állnak látogatóknak, új tagoknak, barátoknak 13 éves kortól a még tanuló státusszal rendelkező korig (különleges esetekben persze vannak kivételek) Egész évben hívogatunk tehát új tagokat, hogy kipróbálják milyen egy ilyen közösséghez tartozni. 

Gyülekezeti szolgálat: Minden családi-ifi istentiszteleten ifis-szolgálattal veszünk részt, eddig az ifi bandával ezentúl többek között szórólaposztással és esetlegesen felmerülő más feladatokkal is. 

 

Ez alapján a három pillér alapján szeretnénk egy egészséges és finom pörköltet kifőzni ebben az évben, ami kedves és ízletes az Úrnak. 

 

Szolnoki Református Egyházközség